Курарти крем-гел – Киберг
Close
Лазо Осмаков број 9
Работно време: 8.00-16.00 Понеделник - Петок

Курарти крем-гел

360.00 ден

Категорија: Product ID: 4324

Опис

 

CURARTI крем-гел

Крем –гел за надворешна употреба и масажа

 

Состав:
AQUA, PROPYLENE GLYCOL, GLYCERIN, HELIANTHUS ANNUUS SEED OIL, ALCOHOL DENAT, XANTHAN GUM, ARNICA MONTANA FLOWER , HARPAGOPHYTUM PROCUMBENS ROOT EXTRACT, MELALEUCA ALTERNIFOLIA LEAF OIL , ROSMARINUS OFFICINALIS LEAF, SOLUBLE COLLAGEN, SODIUM CHONDROITIN SULFATE , GLUCOSAMINE SULFATE, CETETH-20, CETYL ALCOHOL, POTASSIUM SORBATE, SODIUM BENZOATE, MENTHOL, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, CAMPHOR, CURCUMA ANGUSTIFOLIA RHIZOME OIL, MENTHA PIPERITA OIL, GLYCERYL STEARATE, PEG-75 STEARATE, STEARETH-20, LIMONENE, DICHLOROBENZYL ALCOHOL, CITRIC ACID, PROPYL GALLATE, TOCOPHEROL.

СВОЈСТВА:

Куркума: нелагодност во зглобовите, воспаление и ослободување од болка

Етеричното масло од куркума традиционално се користи за локална примена за да помогне во смирување на непријатноста во зглобовите,

ублажување на болката и ублажување на воспалението.

Arnica montana: аналгетик и антиинфламаторно дејство.

Историски гледано, растението Арника Монтана го користеле како хербален лек со векови и

генерално се користи за аналгетски и антиинфламаторни цели. Според ESCOP (European Scientific

Cooperative On Phytotherapy) и Европската агенција за лекови (EMA), локална употреба на растението Арника е индицирано за модринки, исчашувања и отоци.

Ефективноста на растението Арника за ослободување од остеоартритис е клинички тестирано со добри резултати. Клиничко испитување

каде што беше користен гел од арника кај пациенти со остеоартритис на раката или коленото, покажа значително намалување

во болка, вкочанетост и ограничување на функцијата по нанесување на гел двапати дневно во тек на 3 недели. Во друго рандомизирано

испитување, сличен гел од арника покажа споредлива ефикасност со онаа на ибупрофен за намалување на интензитетот на

болка и подобрување на функцијата на раката.

Ѓаволска канџа: за ублажување на болката

ESCOP и EMA ја прифаќаат традиционалната употреба на коренот на ѓаволската канџа за ублажување на болки во зглобовите. Неколку клинички испитувања ја покажуваат својата ефикасност во третманот на болка поврзана со остеоартритис¹. Ѓаволската канџа се користи во хербалната медицина

да помогне во ублажувањето на болките во зглобовите поврзани со ОА4 5. Екстрактот од ѓаволска канџа покажа дека ја намалува болката и ја зголемува мобилноста значително кај пациенти со ОА во рандомизирано клиничко испитување6.

Рузмарин: ги смирува болките во мускулите и зглобовите

Екстрактите од рузмарин традиционално се користат во хербалната медицина како дополнителна терапија за да помогнат во олеснување на мускулните

и болките во зглобовите поврзани со ревматизам7 8 9 10. Тие исто така најчесто се користат локално како адјуванси во

третман на ревматски афекти¹.

Мелалеука: мускулен релаксант и аналгетик

Се тврди дека маслото од мелалеука има мускулни релаксантни и аналгетски својства кога се применува локално11.

 

Curarti Cremigel

 

Хидролизиран колаген: засилувач на синтезата на колаген. Хидролизираниот (растворлив) колаген може да ги стимулира заедничките матрикс клетки да синтетизираат колаген, па затоа помага во одржување на структурата на зглобот и потенцијално помагање за удобноста на зглобовите.

Хондроитин и глукозамин: како остеоартикуларни намалувачи на  болки во зглобовите

Хондроитин е дел од групата на молекули познати како гликозаминогликани (GAGs) кои се присутни во сврзните ткива на телото и имаат структурни и кохезивни функции. Хондроитин сулфат е присутен во човечката ‘рскавица, коските, рожницата, кожата и артериските ѕидови. Хондроитин сулфатот помага да се ублажат болките во зглобовите

поврзани со ОА.

Глукозаминот е исто така дел од групата молекули на гликозаминогликани (GAGs) и е присутен во ‘рскавицата и синовијална течност, меѓу другите. Помага во ублажување на болките во зглобовите поврзани со ОА, штити од

влошување на ‘рскавицата и исто така одржува здрава’ рскавица и/или здравје на зглобовите13.

Клиничкото испитување покажало ефикасност на локално администрирана комбинација на глукозамин сулфат,хондроитин сулфат и камфор во ублажување на болката од ОА на коленото со евидентно подобрување по 4 недели третман14.

Curarti cremi-gel topicum има благ ефект на ладење, без парфеми и не содржи парабени.

ИНДИКАЦИИ

Управување и олеснување на симптомите на остеоартритис. Локален аналгетик и антиинфламатор. Корисен после редовно

или повремена спортска активност, а исто така и за сите кои страдаат од непријатност од остеоартритични зглобови.

КОНТРАИНДИКАЦИИ:

Не е познато во препорачаната доза.

Начин на употреба:

Одстранете ја заштитната алуминската фолија пред првата употреба.

Нанесете го Curarti крем-гел на кожата со нежни масажни движења до целосна апсорпција.

Избегнувајте допир на очи, слузокожа и оштетена кожа. Добро измијте ги рацете после апликацијата.

Рок на производство: втиснат на тубата

Рок на употреба 12 месеци по отворање

Производител : Пламека Шпанија, Барселона

Увозник КИБЕРГ Дооел, ул Лазо Осмаков бр 9, Велес

Потекло Шпанија

Коментари

Се уште нема коментари.

Бидете прв кој што ќе даде оценка “Курарти крем-гел”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.