Курарти Атак – Киберг
Close
Лазо Осмаков број 9
Работно време: 8.00-16.00 Понеделник - Петок

Курарти Атак

280.00 ден

Опис

Curarti Attack (8.400 mg конвенционален куркумин):

Блистер  со 7 таблети | Содржина за 7 дена – 1 таблета на ден

ШТО Е ТОА?

Најмоќниот природен антиинфламатор*, аналгетик, заштитник на желудникот и антиоксидативен производ на пазарот. Иновативната формулација на Curarti® Complexed Curcumin овозможува да се постигне концентрација на куркумин што е 45 пати повисока од сличните производи на пазарот.

СОСТОЈКИ

Curarti Attack: Куркумин комплекс (β-циклодекстрин -комплексен-, куркума -Curcuma longa L. – екстракт од ризом нормализиран во куркумин, 136,5 mg Curarti® комплексен куркумин = 8,400 mg конвенционален куркумин (62:1) = 210,00 mg во прав корен од Curcuma longa 1, витамин Ц (аскорбинска киселина) 18 mg.

CURARTI ATTACK Состав
Curarti® Complexed Curcumin 136.51 mg
Vitamin C 18 mg(22.5% NRV)

 

Диференцијална вредност на комплексниот куркумин Curarti®

Поради малата растворливост на овој елемент во вода, многу решенија се истражени за да се направи побиодостапен: Curarti обезбедува иновативно решение со создавање на растворлив во вода, лесно асимилиран комплекс од β-циклодекстрин и конвенционален куркумин. β-циклодекстрин е шуплива молекула која (како тројански коњ) го сместува куркуминот внатре, со што се овозможува негова лесна апсорпција и трансформирање во Curarti® комплексен куркумин. Секоја таблета Curarti Attack и Curarti Forte содржи 136,5 mg и 78 mg Curarti® комплексен куркумин, соодветно, што е еквивалентно на 8,400 mg и 4,800 mg конвенционален куркумин (62:1), според резултатите добиени во експериментите со клеточниот Caco-2 модел. Куркуминот се наоѓа во својата природна форма во коренот на куркума (Curcuma longa) во сооднос од 3-5%. Користејќи ја просечната вредност (4%) и еквивалентноста наведена погоре, таблетата Curarti Attack  е еквивалентна на 210.000 mg  корен Curcuma longa, соодветно.

ИНДИКАЦИИ

Curarti Attack: За здрави зголобови , посебно кај спортисти.  Витамин Ц  придонесува за нормално формирање на колаген за нормална функција на крвните садови, коските, рскавицата , кожата.

Како да се користи

Земете 1 таблета на ден, со чаша вода.

 

– Во случај на промени во функцијата на црниот дроб или жолчката, или камења во жолчката, употребата на производот не се препорачува. Ако земате лекови, консултирајте се со вашиот лекар.

– Овој производ не е лек и не е наменет за лекување болести.

– Додаток во исхраната.

– ризични групи на население: консултирајте се со вашиот лекар или фармацевт.

– Додатоците во исхраната не треба да се користат како замена за разновидна, урамнотежена исхрана и здрав начин на живот.

– Не ја надминувајте препорачаната дневна доза. Да се чува подалеку од дофат на помали деца.

– Да се чува на ладно и суво место.

Коментари

Се уште нема коментари.

Бидете прв кој што ќе даде оценка “Курарти Атак”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.