Атопити емолиентен балзам за тело со смирувачко дејство – Киберг
Close
Лазо Осмаков број 9
Работно време: 8.00-16.00 Понеделник - Петок

Атопити емолиентен балзам за тело со смирувачко дејство

1,130.00 ден

Категории: , Product ID: 4466

Опис

Атопити емолиентен балзам за тело со смирувачко дејство

400 мл

 

За многу сува, чувствителна и атопична кожа

Интензивна хидратантна дневна нега за атопичен дерматитис

Нежен и смирувачки крем-балм за сува, чувствителна и атопична кожа на телото, богат со активни навлажнувачки состојки како што се сквален, глицерин и триглицериди. Тие ја негуваат и хидратираат кожата со атопичен дерматитис ,во длабочина, веднаш намалувајќи го чувството на чешање и иритација . Овесните липиди содржани во омекнувачкиот балзам ја смируваат атопичната кожа и го поддржуваат нејзиното обновување и регенерација, а истовремено ја штитат и ја подобруваат нејзината бариерна функција. Пробиотскиот комплекс ја враќа рамнотежата на микробиомот и ја зајакнува природната заштита. Клинички е докажано дека пробиотикот Yogurtene Balance го намалува развојот на патогената бактерија Staphylococcus Aureus и ја зголемува популацијата на добрите бактерии Staphylococcus Epidermidis.

Транексамичната киселина содржана во балзамот за кожа со атопичен дерматитис го намалува црвенилото и отокот на погодените области.

Атопити емолиентниот балзамза тело со смирувачко дејство е погоден за бебиња, доенчиња, деца и возрасни. Може да се користи за секојдневна нега за одржување на атопичен дерматитис, многу сува и чувствителна кожа. Не содржи парфем или потенцијално алергени состојки.

Емолиентниот балзам има многу лесна и брзо впива текстура, која не остава лепливо и мрсно чувство, но обезбедува долготрајна хидратација, заштита и удобност за атопична кожа.

Емолиентниот балзам има многу лесна и брзо впивлива текстура, која не остава лепливо и мрсно чувство, но обезбедува долготрајна хидратација, заштита и удобност за атопична кожа.

 

Погоден за:

 • Многу сува, чувствителна и атопична кожа
 • Во случаи на иритација и чешање
 • Во случаи на затегнатост и суво чувство
 • Атопична егзема
 • Атопичен дерматитис на рацете, лицето и телото
 • Атопичен дерматитис кај доенчиња и деца
 • Атопичен дерматитис кај возрасни

Ефект

 • Брзо го смирува чешањето и болката
 • Ја ублажува иритацијата
 • Ја враќа удобноста на кожата
 • Ја враќа рамнотежата на микробиомот
 • Интензивно хидрира во длабочина
 • Ја релипидира атопичната кожа
 • Го намалува црвенилото и отокот
 • Го намалува и успорува појавувањето на атопичен дерматитис

Како да се користи

Користете Atopity Soothing Emollient Body Balm наутро и навечер, како и веднаш по капењето.

Нанесете со многу нежни движења на масажа, без триење и нанесување непотребен притисок врз кожата. Исклучително брзо и целосно се апсорбира од кожата, оставајќи пријатно чувство без маснотии.

Важно:

Секојдневната хидратација и употребата на Атопити балзам за омекнување се исклучително важни фактори за нега на атопична кожа и нејзино одржување .

Во случај на избувнување на атопична егзема, не престанувајте да го користите смирувачкиот мелем на целото тело. Можете да ги избегнете новите осипувања доколку има чувство на непријатност.

Можете да го користите Atopity Emollient Body Balm за да го надополните пропишаниот третман или како што е препорачано од вашиот дерматолог.

Состојки

аква, глицерин, сквалан, еритритол, каприлен/капричен триглицерид, токоферил ацетат, циклопентасилоксан, пропилхептил каприлат, арахидил алкохол, глицерил стеарат, пег-100 стеарат, феноксиетанол, феноксиетанол, инулонелауреатилуретивил, инулин, инулин, инулин, , диметикон, полиакриламид, масло од јадро avena sativa, арахидил глукозид, c13-14 изопарафин, јогурт во прав, лаурет-9, етилхексилглицерин

Коментари

Се уште нема коментари.

Бидете прв кој што ќе даде оценка “Атопити емолиентен балзам за тело со смирувачко дејство”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.