Electrovit Baby – Киберг
Close
Лазо Осмаков број 9
Работно време: 8.00-16.00 Понеделник - Петок

Electrovit Baby

310.00 ден

Опис

ELECTROVIT BABY

ElectroVit BABY е орална течност за рехидратација со намалена содржина на натриум (60mmol/l), намалена осмоларност (225mmol/l) и состав во согласност со препораките на ESPGHAN (Европско здружение за педијатриска гастроентерологија, хепатологија и исхрана).

Ефикасно ги надополнува течностите, минералите и нивото на гликоза во состојби на дехидрација, особено предизвикани од:

  • Дијареа од вирусно (на пр. ротавирусна инфекција) или бактериско потекло
  • Повраќање

Производот е наменет за деца над 6 месеци, деца и возрасни.

Растворот најдобро се служи ладен, во мали порции и во кратки интервали.

Состав

Хранлива вредност 100 g / 100 ml: енергетска вредност 1054 kJ (248 kcal) / 26 kJ (6,2 kcal), масти вклучувајќи заситени масни киселини 0 g / 0 g, јаглени хидрати вклучувајќи шеќери 62 g / 1,55 g, протеини 0 g / 0 g , сол 16,1 g / 0,35 g.

Состојки      [mmol/l]                 100 g прашок           100 ml течност

Натриум          60                       6,44 g                        140 mg

Хлориди         50                       8,28 g                         180 mg

Гликоза          85                       71,3 g                          1550 mg

Калиум          20                        3,68 g                             80 mg

Цитрат           10                        8,74 g                           190 mg

Осмоларност 225 mOsm / l

гликоза, натриум цитрат, натриум хлорид, калиум хлорид

Употреба

  • Содржината на кесичката растворете ја во 200 ml зовриена ладна вода.
  • Малите деца може да ја користат течноста во шише со цуцла.

Не ја надминувајте препорачаната дневна доза.

Производот се зема под медицински надзор.

Производот не е наменет за парентерална употреба.

Дозата на препаратот зависи од степенот на дехидрација на телото и препораките на лекарот.

Не може да се користи како единствен извор на храна.

Може да содржи деривати на: житарки кои содржат глутен, соја, млеко.

Да се чува на собна температура, на суво место, во затворен сад, подалеку од дофат на мали деца.

Коментари

Се уште нема коментари.

Бидете прв кој што ќе даде оценка “Electrovit Baby”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.