Atopity маслен гел за бањање – Киберг
Close
Лазо Осмаков број 9
Работно време: 8.00-16.00 Понеделник - Петок

Atopity маслен гел за бањање

1,130.00 ден

Категорија: Product ID: 4291

Опис

Атопити маслен гел за бањање

400 мл

За многу сува, чувствителна и иритирана кожа

За кожа која страда од локален дерматитис

Емолиентното масло е нежна хидратантна мешавина од прочистени природни масла кое нежно ја мие сувата, нетолерантна и склона кон атопичен дерматитис, кожа. Атопити е ублажувачко масло за чистење кое содржи овесни липиди, богати со Омега-3 и Омега-6 масни киселини, кои имаат изразен смирувачки и ублажувачки ефект на чешање. Уникатната формула со глицерин и природни масла од авокадо, овес и рицинус има моментален навлажнувачки ефект и ја обновува водено-липидната обвивка на кожата. Емолиентното масло за чистење не содржи сапун и парфем, со што се зачувува и зајакнува бариерната функција на кожата која е сува или склона кон атопичен дерматит. Погоден за секојдневна употреба кај доенчиња, деца и возрасни. Маслото за чистење може да се користи како секојдневна хигиенска нега во фазите на егзацербација на атопичен дерматитис, како и во периодите помеѓу нападите, кога кожата е посмирена и не иритирана.

Погоден за:

 • Многу сува и иритирана кожа која чеша
 • Кожа со атопичен дерматитис
 • Нетолерантна и чувствителна кожа
 • Во случај на иритација и чешање
 • Кај атопичен дерматит
 • Кај атопичен дерматитис на раце, лице и тело
 • Кај атопичен дерматитис кај доенчиња и деца
 • Кај атопичен дерматитис кај возрасни

 

Дејство

 • Нежно и деликатно ја мие кожата склона на атопичен дерматитис
 • Го смирува чешањето и ја враќа удобноста на иритираната атопична кожа
 • Ги навлажнува и ги ублажува симптомите на атопична кожа
 • Ја обновува водено-липидната обвивка
 • Ја намалува трансепидермалната загуба на вода
 • Додава есенцијални липиди, омега-3 и омега-6 масни киселини неопходни за здравјето на атопична кожа

Начин на употреба

Намачкајте и лесно масирајте го маслото за чистење Atopity на влажна кожа за да формирате кремаста пена. Темелно исплакнете со млака вода и нежно исушете ја кожата без триење, особено кај атопичен дерматит. Околу 3 до 5 притискања на пумпата се доволни за употреба во када.

За бебиња, користете само како купка во кадата!

За да добиете оптимални резултати и да го смирите чешањето и иритираната кожа која страда од атопичен дерматитис, во првите минути по бањање или туширање, нанесете Atopity во смирувачки и омекнувачки балзам за тело, кој дополнително ќе ја навлажнува и ќе ја зачува влагата во кожата.

Избегнувајте контакт со очи!

Внимавајте, овој производ може да предизвика лизгање во бањата!

ВАЖНО:

 • Нанесете хидратантен и смирувачки омекнувачки мелем веднаш по капењето и секогаш кога ќе почувствувате дека вашата кожа е сува. Чувајте ја вашата кожа со атопичен дерматитис секогаш добро хидрирана, бидејќи тоа ќе создаде сигурна бариера помеѓу вашата кожа и потенцијалните надразнувачи и алергени од околината.
 • Секогаш избирајте производи без парфеми за сува, иритирана и атопична кожа. Производите со парфем и мирис може да предизвикаат напад на атопичен дерматитис. За да избегнете влошување, побарајте производи специјално дизајнирани за кожа со атопичен дерматитис и означени како „без мирис“ . Производите од серијата ATOPITY за кожа со атопичен дерматитис се формулирани без парфеми, SLS и други потенцијално иритирачки состојки.
 • Никогаш не се капете во топла вода и не користете обичен сапун или гел за туширање. Топлата вода и сулфатите содржани во нормалните средства за чистење на кожата ја отстрануваат деликатната липидна бариера од сувата и чувствителна кожа. Оваа бариера има заштитна функција, која од една страна ја задржува влагата во атопична кожа, а од друга , не дозволува алергени од околината да навлезат во неа. Секогаш користете омекнувачки масла за чистење бидејќи тие ја поддржуваат атопичната кожа создавајќи дополнителен навлажнувачки филм кој ја зајакнува нејзината водено-липидна бариера.
 • Носете широка, светла, 100% памучна облека. Памукот и хемискиот нетретиран памук се помалку иритирачки од другите ткаенини и овозможуваат кожата да дише. За да избегнете влошување на атопична егзема, избегнувајте тесна облека што предизвикува триење и потење, а волнените џемпери, шалови и ракавици држете ги подалеку од вашата кожа. Секогаш перете ја новата облека пред да ја носите со детергент без парфем за да ги отстраните сите можни надразнувачи од ткивата.

Состојки

ricinus communis seed oil, caprylic / capric triglyceride, persea gratissima oil, diethylhexyl sodium sulfosuccinate, tocopheryl acetate, avena sativa kernel oil, glycerin, panthenol, phenethyl alcohol, caprylyl glycol

 

Активни состојки

 • Avena Sativa Kernel Oil / l и овесна каша – богато природно масло со уникатен липиден профил, заситен со есенцијални Омега-3, Омега-6 масла и керамиди, кои имаат смирувачко, заштитно и омекнувачко дејство. Тие помагаат за заздравување и смирување на атопична кожа.
 • Маслото Persea Gratissima – поради неговата блиска структура со човечкото масно ткиво, маслото од авокадо брзо и лесно продира во кожата, обезбедувајќи хидратација, потхранување и длабински ја смирува кожата. Богат е со витамини А, Е и Д, како и со заситени масни киселини, кои ја зајакнуваат и измазнуваат кожата.

Исклучително корисен и ефикасен за секојдневна употреба за кожа со атопичен дерматитис.

 • Масло од семе Ricinus Communis – растително масло извлечено од рицинусово зрно, исклучително богато со витамин Е и масни киселини. Се користи во козметиката како омекнувач бидејќи има способност да ја намали загубата на вода во кожата.
 • Глицерин – омекнува и навлажнува, задржувајќи ја влагата во кожата. Ја зголемува нејзината еластичност, го штити од сушење, ја намалува трансепидермалната загуба на вода и ја зголемува неговата заштитна функција.
 • Каприл / Каприк Триглицерид – природни прочистени липиди од оревите од палми со моќно навлажнувачко и измазнувачко дејство. Тие ја прават кожата мека и нежна.

• Витамин Е – моќно антиоксидантно дејство

Коментари

Се уште нема коментари.

Бидете прв кој што ќе даде оценка “Atopity маслен гел за бањање”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.