Vitamix – Коса, кожа, нокти – Киберг
Close
Лазо Осмаков број 9
Работно време: 8.00-18.00 Понеделник - Петок

Vitamix – Коса, кожа, нокти

230.00 ден

Опис

Хистидин, пантотенска киселина, Е, Б3, Zn, Fe, Cu, Se, фолна киселина, биотин

  • Комплекс на специјално избрани состојки.
  • За добра состојба и здравје на косата.
  • За здрава кожа и нокти

Дозирање: 1 капсула дневно, после јадење.

Пакување: 30 капсули

 

Содржина во 1 капсула

Хистидин 30 мг, Пантотенска киселина 15 мг

Витамин Е 5mg α-Т, цинк 5mg, железо 5mg

Ниацин 5mg NE, Бакар 0,5mg, Фолна киселина 400μg

Биотин 200μg, селен 50μg

 

Опис

 

Хистидин

 Учествува во растот и регенерацијата на ткивата

 Неопходно за апсорпција на цинк

 

Пантотенска киселина

 

 Метаболизам и производство на енергија

 Синтеза и метаболизам на хормони, витамин Д и некои невротрансмитери

 Намалување на чувството на замор и замор

 Ментална активност

 

Фолна киселина

 

 Раст на ткивата

 Синтеза на амино киселини

 Хематопоеза и метаболизам на хомоцистеин

 Намалување на чувството на замор и замор

 

Биотин

 

 Коса, мукозни ткива и кожа

 Метаболизам на макронутриенти и производство на енергија

 Нервен систем и ментална функција

 

Витамин Е

 

 Заштита на клетките од оксидативен стрес

 

Цинк

 

 Коса, нокти, кожа и коски

 Учество во процесот на клеточна делба

 Имунолошки систем и заштита на клетките од оксидативен стрес

 Очи и нормален вид

 Когнитивна функција

 Синтеза на протеини и ДНК

 Метаболизам на макронутриенти, масни киселини и јаглехидрати

 Плодност и репродукција

 Концентрација на тестостерон во крвта

 

Железо

 

 Нормален транспорт на кислород во телото

 Формирање на црвени крвни клетки и хемоглобин

 Когнитивна функција

 Метаболизам и производство на енергија

 Имунолошки систем

 Намалување на чувството на замор и замор

 

Селен

 

 Коса и нокти

 Сперматогенеза

 Тироидната жлезда

 Заштита на клетките од оксидативен стрес

 

Ниацин

 

 Кожи и мукозни ткива

 Метаболизам и производство на енергија

 Нервен систем и ментална функција

 Намалување на чувството на замор и замор

 

Бакар

 

 Пигментација на косата и кожата

 Сврзното ткиво

 Метаболизам и производство на енергија

 Имунолошки систем и заштита на клетките од оксидативен стрес

 Транспорт на железо во организмот

 Нервен систем

Коментари

Се уште нема коментари.

Бидете прв кој што ќе даде оценка “Vitamix – Коса, кожа, нокти”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.