СТЕРОЛИТ – Киберг
Close
Лазо Осмаков број 9
Работно време: 8.00-18.00 Понеделник - Петок

СТЕРОЛИТ

510.00 ден

Опис

 • нормалната проодност на мочните патишта
 • природниот процес на растворање на цврсти материи
 • нормалната растворливост на калциумови соли
 • нормална диуретична функција на бубрезите
 • успешно комбинирана со литотрипсија (пред и по литотрипсија)
 • компатибилен со сите познати уролошки лекови.

ПАКУВАЊЕ

60 меки желатински капсули

НАЧИН НА УПОТРЕБА

За возрасни и деца над 14 години – 1 капсула 3 пати на ден. За деца од 7 до 14 години – 1 капсула дневно. Се препорачува да се зема пред јадење.

ОПШТИ ИНФОРМАЦИИ

Стеролитот е специјално развиена нова формула која помага во растворање и спречување на формирање камења во бубрезите.

Стеролитот е природен производ, апсолутно безопасен за организмот, без несакани ефекти.

Го поддржува природниот процес на растворање на цврсти материи во бубрезите и уринарниот тракт.

Придонесува за одржување на нормалната физиолошка функција на бубрезите и уринарниот систем.

Состојките на СТЕРОЛИТ придонесуваат за:

 • нормалната проодност на мочните патишта
 • природниот процес на растворање на цврсти материи
 • нормалната растворливост на калциумови соли
 • нормална диуретична функција на бубрезите
 • успешно комбинирана со литотрипсија (пред и по литотрипсија)
 • компатибилен со сите познати уролошки лекови.

Дехидрирансот

Недоволното внесување течност и дехидрираноста се главните фактори на ризик за појава на камења во бубрезите. Најризични се луѓето кои изобилуваат со потење (поради активна физичка активност или прекумерна тежина) и оние кои живеат на места со топла и сува клима.

Исхрана

Некои карактеристики на индивидуалната исхрана може да доведат до ризик од појава на камења во бубрезите:

 • зголемен внес на протеини од животинско потекло (месо),
 • прекумерна потрошувачка на сол,
 • потрошувачка на шеќер и производи од шеќер.

Нарушен метаболизам во телото е исто така предуслов за проблеми со бубрезите.

Наследноста

Наследни генетски нарушувања можат да го зголемат ризикот од развој на камења во бубрезите. Овие нарушувања се состојат во неспособност на телото нормално да ја апсорбира целата количина на калциум. Како резултат на акумулација на калциум, може да се формираат камења во бубрезите. Од сите причини за формирање на камења во бубрезите, наследниот фактор е неизбежен, но со правилна исхрана и начин на живот, оваа состојба може да се избегне.

Болести

Некои болести доведуваат до зголемен ризик од развој на камења во бубрезите:

 • дијабетес,
 • висок крвен притисок,
 • воспаление на уринарниот тракт,
 • нарушен метаболизам.

Состојките на стеролит (полиоксиетилен сорбитан моноолеат, есенцијално масло од бела ела (Abies alba), кои содржат α-пинен, ß-пинен, камфен, кар-3-ен, лимон, ацетат од борнил, борнеол и витамин А (ретинил палмитат) имаат својство да придонесе за растворање на бубрежни камења и песок во бубрезите со формирање на растворлив во вода комплекс со урична киселина од камења во бубрезите.

Стеролитот е специјално развиена нова формула, што е:

 • модерен уриколитик
 • со висока биолошка подносливост и ефикасност
 • со физиолошка безбедност во споредба со другите уриколитици
 • компатибилен со сите познати уролошки лекови
 • единствен и специфичен уриколитик со нов механизам на дејствување
 • без конкуренција

СОСТАВ:

Состојки во 1 капсула

Полиоксиетилен сорбитан моноолеат 55 мг

Есенцијално масло од бела ела (Abies alba), кое содржи α-пинен, ß-пинен, камфен, кар-3-ен, лимон, борнил ацетат, борнеол 15 mg

Витамин А (ретинил палмитат) 450μg RE (1500IU)

 

 

Коментари

Се уште нема коментари.

Бидете прв кој што ќе даде оценка “СТЕРОЛИТ”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is registered on wpml.org as a development site.