Рибино масло за деца – Киберг
Close
Лазо Осмаков број 9
Работно време: 8.00-16.00 Понеделник - Петок

Рибино масло за деца

200.00 ден

Опис

 

 • добар имунитет
 • правилен развој на телото на детето
 • добар вид
 • добра состојба на кожата, косата, ноктите, забите
 • обезбедување добра минерализација на коските
 • поддршка на апетитот
 • подобрување на работоспособноста, меморија и концентрација;
 • нормална функција на нервниот систем, особено кај деца изложени на стрес и ментален напор

УПОТРЕБА

 ПАКУВАЊЕ

60 меки желатински капсули

НАЧИН НА УПОТРЕБА

2-3 капсули на ден, земени со оброци. За лица над 3 години

ОПШТИ ИНФОРМАЦИИ

Рибино масло Фортекс

Рибиното масло Fortex содржи концентрирано масло од црн дроб на моруна со гарантирана висока природна содржина на витамини А, Д, Е и омега-3 есенцијални незаситени масни киселини.

Рибиното масло Фортекс е неопходен додаток во исхраната на адолесцентите, кога се формира  мускулно-скелетниот систем и сите органи.

Витамините А и Д и омега-3 киселини во рибиното масло Fortex се природни и лесно сварливи.

Придонесува за:

 • добар имунитет
 • правилен развој на телото на детето
 • добар вид
 • добра состојба на кожата, косата, ноктите, забите
 • обезбедување добра минерализација на коските
 • поддршка за апетит
 • подобрување на работоспособноста, меморијата и концентрацијата;
 • нормална функција на нервниот систем, особено кај деца изложени на стрес и ментален напор

Малите капсули „Фортекс“ од рибино масло се без вкус и без мирис и лесно се голтаат.

Грижата за здравјето на децата од рана возраст има свои придобивки за целиот нивен живот.

Силни коски и здрави заби

Коските и забите се формираат во детството. Ако тогаш не се преземе потребната грижа за нивниот правилен развој, несаканите ефекти остануваат доживотно.

Добро развиена активност на мозокот

Когнитивните способности се развиваат во детството. Добра меморија, лесна концентрација, ментална активност – ова се функции на мозочна активност, кои доколку се развијат правилно, се гаранција за успех во животот.

Силен имунитет

Поздравите деца не пропуштаат често на училиште, подобро одат на час и имаат време за спортски и воннаставни активности. Ова им помага повеќе да комуницираат со своите врсници, им обезбедува пошарен социјален живот и им дава поуспешен почеток во животот.

Здрава тежина

Децата со прекумерна тежина имаат поголема веројатност да станат возрасни со прекумерна тежина. Вишокот тежина, за жал, е поврзан не само со недобар надворешен изглед, туку доведува и до многу болести – кардиоваскуларни, гастроинтестинални, дијабетес и други.

Добар вид

Очите се прозорец кон светот и нивната добра состојба е исклучително важна.

Витаминот А се нарекува „ретинол“ затоа што произведува пигменти во мрежницата на окото.

Витамин А.

Корисно не само за видот

Витаминот А е неопходен за здраво тело:

 • го зголемува имунитетот и отпорноста на организмот;
 • моќен антиоксиданс;
 • исклучително неопходен за добар вид;

Витамин Д.

Многу функции на витамин Д вклучуваат:

 • регулирање на апсорпцијата на фосфор и калциум;
 • добра минерализација на коските;
 • правилен развој на забите;
 • правилно функционирање на тироидната жлезда и хипофизата.

Витаминот Д се нарекува „витамин од сонцето“ затоа што организмот го синтетизира кога е изложен на сончева светлина на кожата. Витаминот Д се акумулира во организмот главно во лето и се користи во зима, кога луѓето се помалку изложени на сончева светлина и неговата синтеза е многу ограничена. Во последниве години, во светот постои тенденција да се избегне изложеност на сончева светлина како резултат на зголемениот ризик од рак на кожата и тоа неизбежно води до недостаток на витамин Д. Овој недостаток може да доведе, на пример, до рахитис кај деца.

Витамин Е.

Витаминот Е е важен за децата бидејќи неговиот недостаток може да доведе до анемија, невролошки нарушувања или проблеми со окото. Не случајно се додава вештачки на многу полу-готови спакувани јадења:

 • моќен антиоксиданс;
 • го зајакнува имунитетот;

Омега-3 есенцијални незаситени масни киселини

Омега-3 есенцијални незаситени масни киселини се потребни за секоја клетка во телото:

 • тие се неопходни за активноста на сите системи и органи во човечкото тело;
 • зголемување на активноста на мозокот;
 • регулирање на метаболизмот и варењето на храната;
 • подобрување на еластичноста на кожата и помага во борбата против акните кај адолесцентите.

СОСТАВ :

Состојки во мека желатинска капсула

150 mg концентрирано масло од црн дроб од моруна со гарантирана висока природна содржина на витамин А – 1000 IU / g и витамин Д – 100 IU / g

Коментари

Се уште нема коментари.

Бидете прв кој што ќе даде оценка “Рибино масло за деца”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is registered on wpml.org as a development site.