ПРОБИЕН Б КОМПЛЕКС – Киберг
Close
Лазо Осмаков број 9
Работно време: 8.00-18.00 Понеделник - Петок

ПРОБИЕН Б КОМПЛЕКС

285.00 ден

Категорија: Product ID: 3068

Опис

ПРОБИЕН Б КОМПЛЕКС

 • нормален микробиолошка рамнотежа на гастроинтестиналниот тракт
 • правилно и ефикасно варење
 • добра гастроинтестинална флора
 • поддршка за имуниот систем
 • го поддржува организмот по антибиотска терапија

ПАКУВАЊЕ

10 капсули

НАЧИН НА УПОТРЕБА

1 капсула дневно, најмалку 1 час пред или 2 часа по администрација на антибиотик. Да се ​​зема за време на антибиотска терапија и најмалку 5 дена по нејзиното завршување.

 

Општи информации

Пробиен Б-комплекс е специјално развиена формула за намалување на негативните ефекти на антибиотиците.Наменет е за интензивна поддршка на телото за време на антибиотска терапија – особено кај терапија со антибиотици со широк спектар.

За да може нормално да се толерира антибиотска терапија, телото мора да ја одржува гастроинтестиналната флора во добра состојба. За таа цел, потребен е дополнителен внес на симбиотик (пробиотски бактерии со пребиотик) и витамини од групата Б.

Пробиотиците ги нормализираат процесите во гастроинтестиналниот тракт.

Пребиотикот го подобрува дејството на пробиотиците.

Пробиотиците ја подобруваат синтезата на витамини од групата Б, а витамините за возврат помагаат да се потисне развојот на патогени микроорганизми.

Симбиотикот (комбинација на пробиотици и пребиотици), заедно со витамини од групата Б имаат позитивно влијание врз организмот за:

 • намалување на несакани ефекти за време на третман со антибиотици
 • правилно и ефикасно варење
 • ја поддржуваат природната цревна флора
 • нормална функција на имунолошкиот систем и обновување на телото
 • намалување на чувството на замор и слабост.

Пробиен е синбиотик.

Synbiotic е производ во кој пробиотиците и пребиотикот се во совршена комбинација.

Местото за размножување и дејство на пробиотички бактерии е во тенкото црево, а пребиотиците дејствуваат само во дебелото црево. Идејата за создавање комбиниран производ е да се обезбеди агент кој делува во тенкото црево и оној кој делува во дебелото црево. Пробиотиците и пребиотиците дејствуваат синергистички, па оттука и името е син-биотика.

Синергетското дејство дава значително подобар ефект од производите што содржат само пробиотички бактерии.

ПРОБИОТИЦИ

Пробиотиците се микроорганизми кои се од витално значење за микробиолошката рамнотежа на гастроинтестиналниот тракт.

Пробиотиците се составен дел од човечкиот живот уште од почетокот на цивилизацијата – пронајдени се докази за употреба на ферментирано млеко во антички ракописи, глинени слики и свети книги.

Зборот „пробиотик“ е од грчко потекло и значи „за  живот“.

Според дефиницијата на Светската здравствена организација (СЗО): „Пробиотиците се живи микроорганизми кои, земени во соодветни дози, имаат корисен ефект врз потрошувачот, подобрувајќи ја внатрешната микробна рамнотежа на гастроинтестиналниот тракт“.

Главните претставници кои се користат како пробиотици се видови од семејствата: Лактобацил и Бифидобактериум.

Пробиотиците се исклучително важни за здравјето на организмот:

 • го инхибираат развојот на патогени микроорганизми
 • го поддржуваат варењето и апсорпцијата на хранливите материи
 • влијаат на запек
 • помагаат при нарушена функција на црниот дроб
 • го стимулираат имунолошкиот систем
 • го стимулираат производството на витамини Б и К.
 • се потребни за време и по третманот со антибиотици
 • олеснување на случаите на алергија

ПРЕБИОТИЦИ

Пребиотиците се супстанции кои обезбедуваат поволни услови за развој на пробиотици и ја подобруваат нивната ефикасност.

 

Совршен пребиотик е инулин. Инулинот е 100% растворливо растително влакно, кое се наоѓа само во растенијата и е дел од нашата диета илјадници години.

Инулин ферментира во дебелото црево преку бактериската микрофлора на телото и го промовира растот на здрави микроорганизми. Со негова помош количината на корисни лактобацили и бифидобактерии се зголемува на штета на патогени бактерии. Овој ефект е познат како ефект на пребиотик инулин.

Пребиотиците се храна не за нас, туку за нашите „добри“ бактерии – Бифидобактерии, Лактобацили и други.

Пребиотикот е неопходен за правилно функционирање на организмот:

 • ја зголемува здравата микрофлора
 • го подобрува функционирањето на гастроинтестиналниот тракт
 • го зајакнува имунолошкиот систем
 • ја подобрува општата состојба на телото
 • ги подобрува поволните ефекти на пробиотиците

Гастроинтестинални заболувања се чести во последниве години и причините за тоа се:

 • квалитет на храна: низок квалитет, нездрава,неразновидна и индустриски обработена
 • начина на исхрана: брза, неправилна
 • стрес и ментална напнатост
 • земање лекови: особено антибиотици, кои се исклучително штетни за гастроинтестиналната флора
 • ненавремено лекување или само-лекување на одредени болести

Игнорирањето на гастроинтестинални заболувања може да доведе до непријатност во социјалниот живот на една личност и до тешки за лекување , компликации од некои болести. Најчести случаи на нерамнотежа на цревната флора се:

 • надуеност, колитис, дијареја, кои се предизвикани од развој на патогени бактерии
 • запек, понекогаш хроничен
 • варење, што исто така доведува до неможност да се одржи здрава тежина
 • слаб имунитет: често разболување и тешко закрепнување
 • слаба отпорност на алергии
 • појава на габични инфекции, особено по третман со антибиотици

 

Состојки во 1 капсула

Пробиотик Лактобацилус ацидофилус 4 милијарди cfu *

Пробиотик Bifidobacterium longum 1 милијарда cfu *

Streptococcus Thermophilus 2,5 милијарди cfu *

Lactobaccilus Rhamnosus 2,5 милијарди cfu *

Пребиотик инулин 50 mg

Витамин Б1 (тиамин хидрохлорид) 1,5 мг

Витамин Б2 (рибофлавин) 1,5 мг

Витамин Б3 (ниацин (витамин Б3, никотинамид)) 5 mg

Витамин Б6 (пиридоксин хидрохлорид) 1,5 мг

Витамин Б12 (цијанокобаламин) 1,6 μg

* cfu – единица за мерење што го одредува бројот на одржливи бактерии

 

 

Коментари

Се уште нема коментари.

Бидете прв кој што ќе даде оценка “ПРОБИЕН Б КОМПЛЕКС”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.