Ленено масло 1+1 – Киберг
Close
Лазо Осмаков број 9
Работно време: 8.00-18.00 Понеделник - Петок

Ленено масло 1+1

560.00 ден

Опис

Намена:

☑ енергија и издржливост

☑ еластичност, свежина и младост на кожата

☑ здрава коса и нокти

☑ здрав нервен систем

УПОТРЕБА

ПАКУВАЊЕ

90 +90 гратис меки капсули од желатин

НАЧИН НА УПОТРЕБА

1-3 капсули дневно со оброци.

ОПШТИ ИНФОРМАЦИИ

Ленено масло Fortex е додаток воисхрана што содржи 1000mg масло од ленено семе.

Лененото масло е добар извор на незаситени масни киселини омега-3, омега-6 и омега-9.

Ленено масло придонесува за:

 • одржување на нормалните функции на сите системи во телото
 • нормална концентрација на холестерол во крвта
 • здраво срце
 • здрави зглобови и коски
 • енергија и издржливост
 • еластичност, свежина и младост на кожата
 • здрава коса и нокти
 • здрав нервен систем

Ленено масло Fortex има гаранции за квалитет:

 • Гаранција за целосно зачувување на вредните состојки: Капсулите со масло од ленено семе се произведуваат со употреба на технологија за ладно цедење.
 • Гаранција за правилно складирање: Капсулите Масло од ленено семе се наоѓаат во црно шише за да се заштитат од светлина
 • Гаранција за безбедност: Капсулите на маслото од ленено семе не содржат ГМО / ГМО (европска регулатива – 1830/2003)
 • Лененото семе е алтернатива на омега-3 киселините за вегетаријанците.

Ленено масло и здравје

Незаситените масни киселини (омега 3-6-9), со кои е богато ленено масло, им се потребни на секоја клетка во телото за одржување на нормалните функции на сите органи и системи.

Холестерол

Омега-3 киселините, присутни во лененото масло преку алфа-линоленска киселина (АЛА), помагаат во намалувањето на нивото на ЛДЛ холестерол.

Кардиоваскуларни заболувања

Намалувањето на холестеролот го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања. Алфа-линоленската киселина (омега-3) во ленено масло помага и во регулирање на крвниот притисок.

Кожа и коса

Незаситените масни киселини (0мега 3-6-9) во ленено масло се исклучително важни за одржување на млада и свежа кожа и за раст на здрава коса и нокти.

Слабеење

Употребата на ленено масло и одржувањето на здравата тежина се меѓусебно поврзани. Лененото масло придонесува за побрз метаболизам и подобра апсорпција на хранливите материи во дигестивниот систем, а омега-3 киселините го намалуваат холестеролот.

Имунолошки систем

Омега 3-6-9 масни киселини го зголемуваат имунитетот.

Стрес

Омега 3-6-9 масни киселини помагаат во зајакнување на нервниот систем и помагаат во справувањето со стресот.

Здравствени проблеми на жените

Лененото масло го подобрува здравјето и функцијата на матката и се користи за да помогне во ублажување на разни здравствени проблеми на жените – предменструален синдром, грчеви во менструацијата, обилно крварење, симптоми во менопауза и други.

Ленено масло е исклучително добар извор на омега-3 (алфа-линолен), омега-6 (линолеик) и омега-9 (олеинска) незаситени масни киселини.

Незаситените масни киселини (омега 3-6-9) се корисни масти кои им се потребни на апсолутно секоја клетка во телото. Тие се потребни за:

 • производство на клеточни компоненти
 • производство на хормони
 • подобрување на дејството на инсулин
 • регулирање на нивото на холестерол
 • нормален крвен притисок
 • зголемување на употребата на кислород од клетките
 • апсорпција на витамини растворливи во масти
 • подобро согорување на маснотии

За жал, незаситените масни киселини (омега 3-6-9) не се синтетизираат во организмот, иако се неопходни за правилно функционирање на сите органи и системи.

Незаситените масни киселини (омега 3-6-9) влегуваат во организмот само преку дополнителен внес на храна.

Омега 3-6-9 се наогаат во големи количини во ленено масло, кое се извлекува од ленено семе преку специјална технологија за ладно цедење, обезбедувајќи целосно зачувување на вредните состојки.

Лененото семе, покрај незаситени масни киселини, е богато со растителни влакна и лигнани.

Влакната помагаат во исфрлањето на токсините и отпадот од телото. Тие се исто така важни за побрз метаболизам на хранливите материи.

Лигнаните се фитоестрогени за кои е докажано дека го намалуваат ризикот од рак.

Лененото семе содржи 800% повеќе лигнани од која било друга храна.

СОСТАВ:

Состојки во една капсула

1000mg масло од ленено семе кое содржи

омега-3 (алфа-линоленска киселина) 50-65%

омега-6 (линолеинска киселина) 11-24%

омега-9 (олеинска киселина) 11-24%

 

Коментари

Се уште нема коментари.

Бидете прв кој што ќе даде оценка “Ленено масло 1+1”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site is registered on wpml.org as a development site.