ДИАВРОН – Киберг
Close
Лазо Осмаков број 9
Работно време: 8.00-18.00 Понеделник - Петок

ДИАВРОН

545.00 ден

Опис

 • Поддржува нормална циркулација на крвта и чувствителност на нозете кај дијабетичари.
 • Поволно влијае на распаѓање на шеќерите во организмот.
 • Помага во намалување на чувството на замор и исцрпеност.
 • Поддржува нормален тек на метаболизмот на протеини и гликоген.
 • Придонесува за одржување на нормалната функција на нервниот систем.

ПАКУВАЊЕ 30 таблети

НАЧИН НА УПОТРЕБА

1 таблета дневно пред јадење. Се препорачува времетраење на користење да е најмалку два месеци.

Општи информации:

Diavron е специјално дизајнирана комбинација за дијабетичари, со оптимална доза на алфа липоична (тиоктичка) киселина, збогатена со витамини од Б-комплекс.

Цел:

 • Поддржува нормална циркулација на крвта и чувствителност на нозете кај дијабетичари.
 • Поволно влијае на распаѓање на шеќерите во организмот.
 • Помага во намалување на чувството на замор и исцрпеност.
 • Поддржува нормален тек на метаболизмот на протеини и гликоген.
 • Придонесува за одржување на нормалната функција на нервниот систем.

Дијабетес

Дијабетесот е болест во која нивото на гликоза во крвта, или попопуларно, нивото на шеќер, е превисоко. Гликозата влегува во организмот од храната што ја јадеме. Инсулинот е хормон кој помага глукозата да влезе во клетките и да им ја даде потребната енергија.

Кај дијабетес тип 1, телото не произведува инсулин. Кај дијабетес тип 2, телото не произведува доволно или не користи инсулин што го произведува. Без доволно инсулин, глукозата не може да влезе во клетките и останува во крвта.

Премногу гликоза во крвта може да предизвика сериозни здравствени проблеми со текот на времето:

 • Оштетување на очите;
 • се појавуваат проблеми со бубрезите и нервите;
 • може да се појави кардиоваскуларна болест;
 • постои ризик од мозочен удар;
 • бремените жени можат да заболат од дијабетес наречен гестациски дијабетес.

Најчеста форма на дијабетес е тип 2 – околу 90-95% од луѓето со дијабетес страдаат од оваа форма. Дијабетес тип 2 е поврзан со старост, дебелина, семејна предиспозиција, намалена физичка активност и друго.

Здравата исхрана е задолжителен дел од третманот со дијабетес. Тоа помага да се одржи нормалното ниво на шеќер во крвта и да се спречат компликации.

Здравата исхрана за луѓето со дијабетес вклучува:

 • ограничување на храна што содржи шеќер;
 • ограничување на маснотиите во исхраната;
 • ограничување на алкохол;
 • употреба на помалку сол;
 • конзумирање помали порции, но почесто;
 • вклучување во менито на цели зрна и зеленчук;
 • намалување на храната што содржи јаглени хидрати.

Состојки во една таблета

Алфа липоична (тиоктинска киселина) 600 mg

Витамин Б1 (тиамин хидрохлорид) 5 mg

Витамин Б6 (пиридоксин хидрохлорид) 5 mg

Витамин Б3 (никотинамид) 2,5 mg НЕ

Витамин Б12 (цијанокобаламин) 10mg

Коментари

Се уште нема коментари.

Бидете прв кој што ќе даде оценка “ДИАВРОН”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.