ДИАБЕКАН – Киберг
Close
Лазо Осмаков број 9
Работно време: 8.00-18.00 Понеделник - Петок

ДИАБЕКАН

385.00 ден

Категории: , Product ID: 3086

Опис

 • одржување на нормална концентрација на гликоза во крвта и нормално ниво на шеќер во крвта
 • стимулирање на рецептори за инсулин и зголемување на способноста на клетките да користат гликоза
 • нормален метаболизам на макро хранливи материи
 • намалување на чувството на замор и слабост

ПАКУВАЊЕ

30 капсули, доволно за месечно внесување.

НАЧИН НА УПОТРЕБА

1 капсула дневно наутро пред јадење. Не го иритира стомакот поради употребата на  водениот екстракт. Може да се зема подолго време.

Општи Информации

Диабекан е специјално дизајнирана комбинација за дијабетичари, која содржи концентриран екстракт од цимет / Cinnamomum zeylanicum /, хром и магнезиум и придонесува за:

 • одржување на нормална концентрација на гликоза во крвта и нормално ниво на шеќер во крвта
 • стимулирање на рецептори за инсулин и зголемување на способноста на клетките да користат гликоза
 • нормален метаболизам на макро хранливи материи
 • намалување на чувството на замор и слабост

Не го иритираат желудникот поради специфичноста на воден екстракт кој се користи.

Може да се зема подолго време.

Дијабетес

Дијабетесот е болест во која нивото на гликоза во крвта, или попопуларно, нивото на шеќер, е превисоко. Гликозата влегува во организмот од храната што ја јадеме. Инсулинот е хормон кој помага глукозата да влезе во клетките и да им ја даде потребната енергија.

Кај дијабетес тип 1, телото не произведува инсулин. Кај дијабетес тип 2, телото не произведува доволно или не користи инсулин што го произведува. Без доволно инсулин, глукозата не може да влезе во клетките и останува во крвта.

Најчеста форма на дијабетес е тип 2 – околу 90-95% од луѓето со дијабетес страдаат од оваа форма. Дијабетес тип 2 е поврзан со старост, дебелина, семејна предиспозиција, намалена физичка активност и друго.

Здравата исхрана е задолжителен дел од третманот со дијабетес. Тоа помага да се одржи нормалното ниво на шеќер во крвта и да се спречат компликации.

Здравата исхрана за луѓето со дијабетес вклучува:

 • ограничување на храна што содржи шеќер;
 • ограничување на маснотиите во исхраната;
 • ограничување на алкохол;
 • употреба на помалку сол;
 • конзумирање помали порции, но почесто;
 • вклучување во менито на цели зрна и зеленчук;
 • намалување на храната што содржи јаглени хидрати.

ЦИМЕТ

Циметот се користел воисхрана и медицински цели уште од античко време. Неговата традиционална употреба е доста широка: од заздравување на рани до лекување на настинки. Само во последниве години истражувачите ја откриле неговата употреба во одржување на нормалното ниво на шеќер во крвта.

Екстрактот од цимет се разликува од обичниот цимет во отсуство на несакани ефекти по долготрајна употреба за терапевтски цели. Обичниот цимет содржи некои состојки – масла, па дури и кумарин, што може да предизвика иритација на желудникот. Специјално развиен воден екстракт од цимет  се користи во Диабекан. При обработка на овој екстракт од цимет, се извлекуваат само растворливи во вода компоненти на растението. Ова придонесува за безбедноста на екстрактот.

Активните супстанции во екстрактот од цимет се откриени како полифенолни полимери растворливи во вода. Тие се единствени по тоа што ја зголемуваат апсорпцијата на глукозата во организмот и го подобруваат дејството на инсулинот преку неговото силно антиоксидативно дејство. Студии врз животни и луѓе покажаа дека екстрактот од цимет ги стимулира рецепторите на инсулин и ги инхибира ензимите кои ги потиснуваат, со што значително се зголемува способноста на клетките да користат гликоза.

Холестерол и триглицериди, исто така, се набљудувани во студиите. Ова се должи на фактот дека екстрактот од цимет има силно антиоксидативно дејство, што значително ја намалува стапката на акумулација на артерискиот ѕид.

ХРОМ

Хром е одличен асистент за инсулин.

Хромот го подобрува анаболниот ефект на инсулин врзувајќи се со молекулите на фосфор во рецепторите на инсулин, а со тоа ја забрзува инфузијата на глукозата во клетката (до 100 пати побрзо).

Со возраста, резервите на хром во телото се намалуваат, додека современите диети се слаби во овој микроелемент.

Додавањето хром во основната формула на Диабекан го оптимизира и го подобрува неговиот ефект.

МАГНЕЗИУМ

Магнезиумот во Диабекан овозможува формирање, лачење и транспорт на инсулин. Губењето на магнезиум во урината (поради полиурија) кај дијабетичарите е поголемо и затоа бара негово дополнително снабдување.

Состојки во една капсула

Цејлонска цимет / Cinnamomum zeylanicum /, водна екстракција 10: 1 200 mg

Магнезиум (магнезиум оксид) 57 mg

Хром 100μg (хром пиколинат) 100 μg

 

 

Коментари

Се уште нема коментари.

Бидете прв кој што ќе даде оценка “ДИАБЕКАН”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.