Vitamix Калциум, магнезиум, цинк + витамин Д3 – Киберг
Close
Лазо Осмаков број 9
Работно време: 8.00-18.00 Понеделник - Петок

Vitamix Калциум, магнезиум, цинк + витамин Д3

255.00 ден

Опис

 

 • Помага во одржување на нормалната состојба на косата, коските, забите, ноктите и мускулите.
 • Поддржува нормален тек на метаболизмот.
 • Помага во намалување на чувството на замор и исцрпеност.

Дозирање : 1 таблета дневно

Опаковка : 30 таблети

Состојки (во 1 таблета)

Калциум (калциум карбонат) 400mg

Магнезиум (магнезиум оксид) 155mg

Цинк (цинк глуконат) 8,9 мг

Витамин Д3 (холекалциферол) 3μg

Опис

Калциум

 • мускули и пренесување на нервните импулси
 • засирување на крвта, коагулација
 • метаболизам и производство на енергија
 • нормална функција на ензимите за варење
 • коски и заби

Магнезиум

 • намалување на чувството на замор и исцрпеност
 • метаболизам и производство на енергија
 • нормален тек на рамнотежата на електролитите
 • коски и заби
 • нервен систем и ментална функција
 • мускулна и нормална синтеза на протеини

Цинк

 • имунолошки систем и заштита на клетките од оксидативен стрес
 • очи и нормален вид
 • когнитивна функција
 • синтеза на протеини и ДНК
 • метаболизам на макронутриенти, масни киселини и јаглехидрати
 • коски, коса, нокти и кожа
 • плодност и репродукција
 • концентрација на тестостерон во крвта
 • учество во процесот на клеточната делба

 

Витамин Д.

 • апсорпција на калциум и фосфор
 • коски, заби и мускули
 • имунолошки систем

 

Коментари

Се уште нема коментари.

Бидете прв кој што ќе даде оценка “Vitamix Калциум, магнезиум, цинк + витамин Д3”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.