Белекс гел – Киберг
Close
Лазо Осмаков број 9
Работно време: 8.00-18.00 Понеделник - Петок

Белекс гел

395.00 ден

Категории: , Product ID: 3130

Опис

Гел Belex обезбедува нов пристап кон бришење лузни и дамки. Благодарение на дејството на 2 уникатни состојки од природно потекло, гелот Belex е особено ефикасен во борбата против лузните.

Екстрактот од полжав кој го содржи е прочистен филтрат создаден со лачење од страна на полжавот. Содржи 7 вредни биолошки активни супстанции:

Алантоин – го забрзува формирањето на колаген и ја подмладува кожата. Смирува и се спротивставува на воспалението. Антиоксидансот го забавува предвременото стареење и ги активира природните процеси на лекување.

Гликолна киселина – нежно ги отстранува мртвите клетки кои ги затнуваат порите. Го преминува клеточниот ѕид и помага во хидрирање на кожата.

Антибиотици – секретот на полжавот има специфични антимикробни и антибактериски својства. Уништува бактерии – ешерихија коли, стафилококи и акни, кои често предизвикуваат воспаление. Природниот антибиотик е поефикасен од лековите на кои често се развива резистенција.

Витамини А, Ц и Е – заедно со протеини, екстрактот од полжав е богат со витамини А, Ц, Е, кои ја штитат, збогатуваат и омекнуваат кожата. Витаминот А ги зајакнува клеточните мембрани. Витаминот Е е моќен антиоксиданс кој ја намалува загубата на вода од клетките.

Колаген и еластин – ја збогатуваат кожата со главните компоненти на сврзното ткиво. Колагенот го одржува интегритетот на кожата. Познато е дека младото ткиво содржи многу растворлив колаген, кој задржува вода и спречува формирање на брчки. Сепак, со возраста, неговата содржина во кожата се намалува. Дополнителниот внес на еластин го одржува тонусот на кожата.

Состојките не го предизвикуваат посакуваниот резултат поединечно. Нивната сила е во заедничката акција. Присуството на овие биолошки состојки ги стимулира процесите за обновување на кожата.

Дермохлорелата (екстракт од Chlorella vulgaris) е вид едноклеточни микро алги, со исклучителни својства за регенерација на кожата.

Исклучително богата со протеини и аминокиселини кои помагаат во градењето на колаген во кожата. Така, соодветно, ја поддржува еластичноста на кожата и ги одржува нејзиниот тонус и еластичност. Концентрацијата на Дермохлорела во гелот Белекс е особено ефикасна кај стрии, менувајќи ја во позитивна насока нивната морфологија и боја за помалку од 3 месеци.

За што се користи?

Гелот се користи при за лузни.

– нови и стари лузни, акни, стрии (по слабеење, за време на бременост и по породување), дамки на кожата (раѓање, сенилна, од изгореници), брчки, изгореници, изгореници и чувствителност на кожата по козметички процедури.

Со екстракт од полжав и дермохлорела. Придонесува за создавање на нови здрави клетки. Ја забрзува синтезата на колаген. Ја зголемува синтезата на еластин и ламинин. Поддржува природна хидратација на кожата. Ја подобрува структурата и еластичноста на кожата. Регенерира оштетена кожа. Ги зајакнува клеточните мембрани.

Состав: Aqua, helix Aspersa Snail Extract, PEG-40, Hydrogenated Castor oil, Glycerin, Chlorella vulgaris extract, Acrylates /C 10-30 Alkyl Acrylate, Crosspolyter, Triethanolamine, Parfum, Allantoin, Methylchloroisothiazolinone, Methyllisothiazolinone.

Коментари

Се уште нема коментари.

Бидете прв кој што ќе даде оценка “Белекс гел”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.